فروشگاه آرت زویا
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

آموزش 2 مدل زیرلیوانی رزینی هندوانه ای

چکیده کوتاه مطلب

در این مطلب ساخت دو مدل زیرلیوانی رزینی هندوانه ای مناسب مراسم شب یلدا با کمترین امکانات آموزش داده می‌شود. از آنجایی که عزیزان زیادی درخواست آموزش از صفر کار با رزین را از آرت زویا داشتند، در بطن این آموزش مراحل آماده سازی رزین اپوکسی نیز از ابتدا و با جزییات کامل تقدیم نگاه […]

در این مطلب ساخت دو مدل زیرلیوانی رزینی هندوانه ای مناسب مراسم شب یلدا با کمترین امکانات آموزش داده می‌شود. از آنجایی که عزیزان زیادی درخواست آموزش از صفر کار با رزین را از آرت زویا داشتند، در بطن این آموزش مراحل آماده سازی رزین اپوکسی نیز از ابتدا و با جزییات کامل تقدیم نگاه عزیزان همراه خواهد شد، با امید به اینکه آموزش زیرلیوانی رزینی هندوانه ای برای شما کاربرد داشته و از آن لذت ببرید.

زیرلیوانی رزینی هندوانه
تصویر نهایی دو مدل زیر لیوانی رزینی هندوانه ای

ابزار و لوازم ساخت زیرلیوانی رزینی هندوانه ای

ابزارهای مورد استفاده در هنر رزین به طور جامع و کامل در مطلب ” ابزار و متریال مورد استفاده در رزین اپوکسی” در پایگاه دانش هنری آرت زویا بیان شده است. توصیه می‌شود اگر هیچ گونه اطلاعی از ابزار کار با رزین اپوکسی ندارید ابتدا قبل از خواندن ادامه این مطلب، آموزش نام برده را به طور کامل مطالعه نمائید.

ترازو

فندک

چسب نواری

رزین و هاردنر

همزن مناسب رزین

بیس چوبی دایره ای

اسفنج یا تامپون ابری

ظروف مناسب کار با رزین

رنگ اکرولیک یا رنگ روغن یا گواش و…

نقاشی بیس چوبی زیرلیوانی رزینی هندوانه ای

بیس های چوبی معمولاً از جنس mdf در قطرهای مناسب زیرلیوانی (حدود 10 سانتی‌متر) در بازار و فروشگاه های ابزار رزین، به صورت خام یا رنگ شده موجودند. این بیس را برداشته قسمت‌های زیرین و کناره‌های زیرلیوانی را کامل چسب بزنید. سپس آن را برگردانده و اضافه‌های چسب را بچینید.

زیرلیوانی رزینی هندوانه
زیرلیوانی رزینی هندوانه

با ترکیب رنگ‌ها رنگ مورد نظر خود را بیابید و اصطلاحاً پالت رنگ خود را ایجاد کنید.

زیرلیوانی رزینی هندوانه

سپس با اسفنج یا تامپون ابری رنگ سبز زمینه را روی زیرلیوانی بزنید. استفاده از اسفنج باعث می‌شود علاوه بر یکدستی کار و نماندن رد قلمو روی رنگ‌ها بتوانید با ضربه زدن بافت ظریفی روی کار خود ایجاد کنید.

زیرلیوانی رزینی هندوانه

حالا ابتدا به وسیله یک مداد با خطوط کمرنگ جای خطوط هندوانه را مشخص کرده و با استفاده از رنگ سبز تیره و ضربات اسفنج خطوط هندوانه را ایجاد نمائید. این یکی از زیرلیوانی‌های شما خواهد بود که نشان دهنده هندوانه سربسته است!

زیرلیوانی رزینی هندوانه

پس از آن روی یک بیس زیرلیوانی دیگر به شکلی که در تصویر زیر می‌بینید دورتادور کار را با رنگ سبز تیره و روشن و قسمت میانی را با رنگ قرمز نقاشی کرده و پس از خشک شدن، با قلموی سر گرد ریز دانه‌های هندوانه را روی آن بکشید.

زیرلیوانی رزینی هندوانه

سپس روی هر کدام از زیرلیوانی رزینی هندوانه ای ها رزین اپوکسی که آماده کرده‌اید بریزید. در ادامه به طور ساده ولی کامل و کاربردی جزییات آماده سازی رزین اپوکسی بیان شده است.

نکته1: قبل از اعمال رزین اپوکسی روی زیرلیوانی اجازه دهید تا رنگ ها به طور کامل خشک شوند و گرنه اعمال رزین روی رنگ کامل خشک نشده می‌تواند باعث واکنش نشان دادن رزین و در نتیجه تغییر رنگ و خراب شدن کار نهایی شما شود.

آماده سازی رزین اپوکسی

قبلاً در مطلب ” چگونه کار با رزین را شروع کنیم؟” مراحل شروع کار با رزین به طور کامل بیان شده است. در ادامه به طور خلاصه و با زبان ساده مراحل کار برای شما عزیزان گفته می‌شود.

موقع خرید رزین اپوکسی دو ظرف حاوی رزین و هاردنر به شما داده شده است که بسته به نسبت اختلاط آن ها حجم های متفاوتی دارند. از آنجایی که معمولاً رزین و هاردنر 2 به 1 در ایران فروش بیشتری دارد بنا را به نسبت اختلاط 50 درصد می گذاریم و در نظر داشته باشید که در این حالت ظرف بزرگتر حاوی رزین و ظرف کوچکتر حاوی هاردنر است.

در ابتدای کار بشر سیلیکونی، لیوان یکبار مصرف یا هر ظرف دیگری که برای اختلاط رزین و هاردنر در نظر دارید را روی ترازوی خود قرار دهید سپس آن را روشن نمائید با این کار وزن صفر نمایش داده می‌شود.

نکته 2: اگر ترازو روشن باشد و لیوان را روی آن قرار دهید وزن لیوان روی ترازو نمایش داده می‌شود که لازم است با فشار دکمه T و یا Tare ترازو را صفر کنید.

زیرلیوانی رزینی هندوانه

پس از آن رزین را با دقت و کم کم به داخل ظرف بریزید و وزن ترازو را مشاهده کنید به وزن دلخواهتان که رسید متوقف شوید. به طور مثال 20 گرم رزین داخل ظرف روی ترازو ریخته اید (یعنی ترازو الان عدد 20 را به شما نشان می‌دهد)، اکنون به وسیله دکمه‌ی گفته شده در نکته1 در حالیکه ظرف هنوز روی ترازوست ترازو را صفر کنید. این بار ظرف هاردنر را برداشته و دقیقاً نصف وزن رزین خود (یعنی 10 گرم) هاردنر به ظرف رزین خود اضافه کنید.

این کار را با دقت و حوصله به صورت قطره قطره انجام دهید تا هم حباب کمتری ایجاد شود و هم وزن موارد از دستتان خارج نشود.

پس از اینکه 10 گرم هاردنر خود را اضافه کردید ظرف را از روی ترازو برداشته و ترازو را خاموش کنید. کار شما با ترازو تمام شده است.

همزن مناسب را برداشته و شروع به هم زدن مواد داخل ظرف کنید. خیلی آروم و با حوصله این کار را انجام دهید.

نکته3: بهترین همزن جهت مخلوط کردن رزین و هاردنر، همزنی است که با رزین واکنش ندهد مانند همزن شیشه ای یا همزن از جنس استیل

نکته4: در صورتی که دفعه اولی است که می‌خواهید رزین اپوکسی آماده کنید قبل از ادامه‌ی کار حتماً ویدئوی طریقه همزدن صحیح رزین و هاردنر را در مطلب ” چگونه کار با رزین را شروع کنیم؟” با دقت مشاهده نمائید.

پس از اینکه حدوداً 5 دقیقه به همزدن خود ادامه دادید این بار ظرف را روی میز کار خود قرار دهید و 5 دقیقه دیگر زمان دهید تا حباب های احتمالی از آن خارج شوند.

حالا مخلوط رزین اپوکسی شما آماده‌ی استفاده است. این مخلوط را روی زیرلیوانی های خود اعمال کنید. سپس با استفاده از فندک، سطح کار را حباب گیری نمائید. استفاده از رزین اپوکسی علاوه بر براق کردن، باعث کاور شدن زیرلیوانی ها شده و ماندگاری بسیار بالایی به آن ها خواهد داد.

زیرلیوانی رزینی هندوانه

سپس به کار خود زمان دهید تا کاملاً خشک شود پس از آن (بسته به نوع رزین مصرفی شما چند ساعتی طول خواهد کشید) چسب های پشت و کناره‌های کار را بردارید.

زیرلیوانی رزینی هندوانه

تبریک! زیرلیوانی رزینی هندوانه ای شما آماده است. هر دو مدل زیرلیوانی ساخته شده را می‌توانید در تصویر زیر ببینید و با کار خود مقایسه کنید.

زیرلیوانی رزینی هندوانه

موفق باشید

امیدواریم این مطلب مورد توجه شما عزیزان همراه آرت زویا قرار گرفته باشد.

با کمال میل پاسخگوی سوالات شما در بخش دیدگاه‌های این نوشته و دیگر نوشته‌های آرت زویا خواهیم بود. همچنین توجه داشته باشید که نظرات ارزشمند شما ما را در پیش‌برد هر چه بهتر مطالب و آموزش‌ها یاری خواهد نمود.

ویدئوهای آموزشی متنوع دیگر در صفحه اینستاگرام آرت زویا در دسترس است.

نویسنده متن: آرت زویا

منبع تصاویر: masepoxies.com  

مطالب آموزشی منحصر به آرت زویا بوده و فقط جهت استفاده شخصی در غیر این صورت با ذکر منبع مجاز است.

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه مطلب